събота, 7 юни 2008 г.

Аулонокара




Aulonocara


Аулонокара



Семейство цихлиди (Cichlidae).


Разпространени са в езерото Малави. Обитават каменистите брегове, местата с пясъчно дъно осипано с камъни, върху които растат водорасли. Тялото им е изтеглено на дължина, с висок гръб, сплескано отстрани. Главата е голяма, ъгловата, на нея има 2 реда вдлъбнатини. "D"е дълъг. Рибите са спокойни, миролюбиви към другите видове, обитават средните и долни слоеве на водата, нуждаят се от укрития. Аквариума (може и общ) трябва да има плоски камъни, пещери, може и растения. Вода: 22-30°С, dH 4-20°, рН 7,2-8,5. Храна: жива, допълнително растителна, заместители. Хвърлянето на хайвера става както в общ, така и в развъден (не по-малък от 100 л). В него трябва да има достатъчен брой укрития (не по-малко от едно на самка, тъй като самеца преследва неготовите за хвърляне самки. По-добре е да се отглеждат група риби, тъй като това не дава възможност на силния самец да си концентрира вниманието на отделна риба и силноп да я преследва, нанасяйки и рани. Хайвера се хвърля на плосък камък, след което самката го инкубира в устата си, криейки са в укритие. След 3 седмици малките за първи път напускат устата на самката, но още известно време прекарват в нея нощите и криейки се при опастност. За запазване на малките малко след излизането им самката може да бъдет преместена отделен аквариум или да се вземе хайвера от самката и да се пренесе в инкубатор. Стартова храна: науплии на циклопс и артемия. Полова зрялост след 8-15 месеца.





Aulonocara baenschi Meyer, Riehl, 1985.Аулонокара Бенши
Дължина до 12 см. D XV-XVI/9-10, А 111/7-8, ll 30-31. Тялото на самеца е с интензивен жълт цвят. Отстрани има 7-9 воилетови тесни напречни ивици. Луспите са с тъмни кантове. "D" е жълт с оранжево-сини голубыми щтрихи и бели кантове. "С" е жълт с червевидни ивици с син цвят. "А" е жълт с овални петна и сини щтрихи. Тялото на самката е сиво-кафяво, отстрани има 8-9 тъмни напречни ивици. Нечифтните плавници за тъмни, прозрачни. "D" и "А" са с бял кант. В общ аквариум е добре да се отглеждат с неголеми малавийски цихлиди.
Aulonocara nyassae (Regan, 1921).Кралицата на Няса
Дължина до 18 см, в аквариум по-малко. D XV-XVI/10-11, А 11/9, ll 31-32. При самеца главата е с блестящ виолетово-син цвят, устните са сини. Предната част на тялото е червено-жълта до тъмно-червена, като постепенно преминава зелено-синя на задната част на тялото. При възбуда отстрани се появяват 9-10 напречни тъмни ивици. Гърба е маслено-зелен. Нечифтните плавници са сини, към края на места черни. "D" е със светлосин кант. На "А" има няколко червеникави петна. Чифтните плавници са червеникави, отпред с бяло-син кант. Самката е сиво-виолетова със сребрист блясък и тъмни напречни ивици с променлива интензивност. Плавниците са с цвета на тялото, прозрачни, на "D" и "С" има светло-сини петна, "D" е със светло-син кант. Могат да се размножават с риби от рода псевдотрофеус и трематокранус. А.Брюлмайер (25) смята, че хибридите имат повишена агресивност и често са безплодни

Етикети:

0 коментара:

Публикуване на коментар

Абонамент за Коментари за публикацията [Atom]

<< Начална страница