събота, 7 юни 2008 г.

Апистограма

ApistogrammaАпистограма
Семейство цихлиди (Cichlidae).


Разпространени са в тропиците и субтропиците на Ю.Америка. Обитават притоците на големите реки с меко дъно и бавно течение. Тялото е удължено, сплескано отстрани. Страничната линия е прекъсната, горната част е разположена много близо до гърба. Типични са малко или повече видими ивици, отиващи от очите към устата, а също и към "С". При самеца края на "D" и "А" е значително повече заострен от на самката. Самките са по-малки от самците. Рибите са териториални. В периода на хвърляне на хайвера и грижи за потомството, извършвано от самката, стават много агресивни. Всяка самка обсебва за себе си територия около укритието си. Тези територии образуват обща, която се охранява от самеца. Но тя трябва да е по-голяма от територията на всички самки, тъй като в противен случай самките преследват самеца за да защитят потомството. При отглеждане на няколко самеца, ако площта на аквариума е малка, то между тях стават битки. Рибите обитават долния и среден слой на водата. Могат да се отглеждат в общ аквариум заедно с неголеми, много подвижни риби, заемащи горния и среден слой на водата, които ще изпълняват ролята на враждебен фактор, подбуждайки самките да защитават своето потомство. Трябва да има много растения и различни укрития (пещери, корени), като броя на укритията трябва да превишава броя на самките. В голям аквариум може да се гледат двойки апистограми от различни видове. Вода: 22-26°С, dH до 15°, рН 6,5-7,5. Храна: жива, заместители. Хвърляне на хайвер както в общ, така и в развъден, който трябва да бъде не по-малък от 15 л за двойка, с грунд, с растения и пещери. Температурата се повишава с 2-4°С, ежедневна смяна на 1/5 от обема на водата с по-мека и кисела. Вода: 25-28°С, dH до 6°, рН 6,5 -6,8. След хвърлянето самеца се отделя. Инкубационен период 3-6 денонощия. Малките проплуват след 4-7 денонощия. Стартова храна: жива.


Apistogramma agassizii (Steindachner, 1875).Факелна Апистограма
Обитават басейна на р.Амазонка на юг до Боливия и южните части на Бразилия. Дължина до 8 см. D XV-XVII/7, А 111/6, ll 22-24. Окраската варира с зависимост от местопроизхождението. В повече от случаите тялото е от синьо до зелено, понякога жълто-кафяво, корема е жълто-розов до оранжев. От окото до "С" има тъмна ивица, която може да прекъсва или да отсъства. "D" в основата си е тъмен, по-нагоре оранжев или зелено-син с червена ивица. "С" може да бъде бледо-оранжев със сини краища или синьо-зелени. При самеца "С" е с копиевидна форма, при самката е закръглен. По време на грижите за потомството самката става, в повечето случаи, жълта с наситено черни надлъжни ивици. Има информация за развъждане при отглеждане във вода 26°С, dH 43° и рН 7.


Apistogramma borellii (Regan, 1906).Апистограма Борели
Обитават централната част на басейна на р.Парагвай. Дължина до 7 см. D XVI/5-6, А 111/6-7, ll 22-24. Основната окраска на тялото е сиво-синя, главата и гърдите са лимоново-жълти, люспите са с тъмна ивица. Страничната окраска се изменя в зависимост от състоянието на рибата и може да изчезне. Плавниците са сиво-сини, по края жълти до оранжеви. Самката в периода на грижи за потомството е с наситено лимонено-жълт цвят, с ивици на главата, първите лъчи "D" и "У" са черни, "А" е с черна ивица. Има информация за отглеждане и развъждане във вода 25-27°С, dH 15° и рН 6,5-6,8.


Apistogramma cacatuoides Hoedeman, 1951.Апистограма Какаду
Обитават област от южния край на средното течение на р.Амазонка. Дължина до 7,5 см. D XIV-XVII/6-7, А 111/6-7,_ll 22-23. Основната окраска е сиво-жълта до кафява със сини отблясъци отстрани, гърдите и корема са жълти до оранжеви. При самката първите лъчи на "D" са силно удължени, "У" е дълъг, а външния край на "С" е силно удължен. Самката е окрасена по-слабо от самеца, който е сиво-жълт със сини отблясъци. В периода на грижа за потомството става наситено лимонено-жълт с черни надлъжни ивици. Има информация за отглеждане и развъждане във вода dH 15-20° и рН 7-7,5.


Apistogramma commbrae (Regan, 1906).
Обитава планинските реки Парана и Парагвай. За първи път е хваната в р.Корумба. Дължина до 5 см. D XVI/6, А 111/6-7, ll 22. Окраската силно варира. Най-често е жълто-кафява със сини отблясъци отстрани, гърдите са сребристи или оранжеви. Плавниците са сиво-сини до жълти. Пола се различава трудно. При някои самци във възбудено състояние се появява червен оттенък на плавниците. При самката "А" е по-кръгъл, в периода на грижа за потомството корема и гърдите стават жълто-кафяви, а понякога отровно-жълто.

Етикети:

0 коментара:

Публикуване на коментар

Абонамент за Коментари за публикацията [Atom]

<< Начална страница