понеделник, 9 юни 2008 г.

Колиза

Colisa
Колиза
Семейство Belontidae.


Разпространени са в долното и средното течение на реките Брахмапутра и Ганг, а също долното течение на р. Иравади. Тялото е умерено изтеглено на дължина, елипсовидно, сплескано отстрани. Коремните лъчи са нишковидно изтеглени, в тях се намират органите за вкус и осезание. Дишат атмосферен въздух с помоща на хрилен лабиринт. Мирни риби, придържат се към горните и средни слоеве на водата. Може да се отглеждат в общ аквариум, който трябва да е покрит отгоре, за да може въздуха над повърхността да е топъл, в противен случай рибите поемайки хладен въздух могат да се простудят. Аквариум с засадени и плаващи растения, корени. Вода: 24-28°С, d H 5-15°, рН 6-7,5. Храна: жива, заместители. Хвърлянето на хайвер може да бъде в общ аквариум, но за предпочитане е в развъден, с няколко растения с удължено стебло и релефни листа, достигащи до повърхността на водата и плаващи растения. Ниво на водата 10 см. Хвърлянето се стумилира като самките и самците се държат отделно в продължение на 1-2 седмици, по-мека свежа вода и повишаване на температурата с 2-3°С. За размножаване се поставя двойка (аквариум от 40 см дължина) или група риби с преобладаване на самките. Самеца строи гнездо от пяна, под което става хвърлянето на хайвера. Самката обикновено се отделя. Самеца пази хайвера и личинките. Гнездото с хайвера може да се пренесе в инкубатор, но в този случай самеца може да спре да се грижи за потомството. Инкубационен период 20-48 ч, малките плуват след 2-5 денонощия, след което самеца се отделя. Стартова храна: инфузории.
Colisa fasciata (Bloch, Schneider, 1801).Ивичеста Колиза
Разпространени са в реките Брахмапутра и Ганг. Срещат се във водоемите с бавно течение. Самеца е с дължина до 10 см, самката до 8 см. D XV-XVII/9-14, А XV-XVIII/14-19, ll 29-31. При самеца "D" на края си е заострен, при самката е закръглен. Основното оцветяване на тялото е червеникаво до кафяво, отстрани минават наклонени напречни зелено-сини ивици. Хрилните капачета са с зелено-син оттенък, корема също. "D" е с бяло-жълти ,а "А" с червени кантове. "С" е червен. Самката е с жълто-кафяв до кафяв цвят с зелено-сини наклонени напречни ивици. Самеца строи гнездо под листо на плаващо растение или между растенията на повърхността на водата. Самката хвърля до 1000 зърна. Полова зрялост след 10 месеца.
Colisa labiosa (Day, 1878).Лабиоза
Разпространени са в долното течение на р. Иравади. Придържат се към обрасли с растителност водоеми. Самеца е с дължина до 9 см, самката до 6 см. D XV-XVIII/8-10, А XVI-XVIII/17-20, ll 29-31. При самеца "D" на края си е заострен, при самката закръглен. Основното оцветяване на тялото е червеникаво-кафяво с зелено-сини напречни ивици отстрани. Нечифтните плавници са маслени."D" е с червен кант. Нишковидните лъчи на коремния плавник при самеца са червеникави, при самката от безцветни до сини. Самеца строи гнездо от пяна в открита вода. Самката хвърля до 1500 зърна.
Colisa lalia (Hamilton, Buchanan, 1822).Колиза Лалия
Разпространени са в реките Брахмапутра и Ганг. Предпочитат водоеми с богата растителност. Дължина до 6 см. D XV-XVII/7-10, А XVII-XVIII/13-17, ll 27-28. При самеца "D" на края си е заострен, при самката е закръглен. Тялото на самеца се с зелено-син цвят с 13-18 червени напречни ивици. Предната част на тялото от очите към гърдите е с наситен зелено-син оттенък. Коремните плавници са червеникави. Самката е оцветена по същия начин, но значително по бледо. Коремните и плавници са жълтеникави. Самеца строи гнездо от пяна на повърхността на водата. Самката хвърля до 800 зърна. Полова зрялост след 4-6 месеца. Отглеждане и развъждане във вода 22-28°С, dH 22°.
Colisa lalia var. red
Тялото на самеца е с огнено-червен цвят, без ивици. Трудни за развъждане. Най-добър резултат дава двойка: самец Colisa lalia var. red, самка -- Colisa lalia.
Colisa sota (Hamilton, Buchanan, 1822).Медно гурами
Разпространени са в реките Брахмапутра и Ганг. Обитават водоеми с богата растителност. Дължина до 4,5 см. D XVI-XVIII/7-8, А XVI/11-15, ll 28-30. При самеца "D" на края си е заострен, при самката е закръглен. Основното оцветяване на тялото е жълто-кафяво до оранжево-червено. От очите до основата на "С" отстрани минава тъмно-кафява ивица, корема е по-светъл, сребрист. В размножителния период почти цялото тяло на самеца, а също С" и задната част на "D" и "А" стават медно-жълти до тъмно-червени. Предната част на главата, гърдите, корема и предната част на "А" -- от тъмен до черен цвят с зеленикав оттенък, "D" е с широк светло-жълт край, свиващ се към края на плавника. Нишковидните коремни лъчи са оранжево-червени. Самеца строи гнездо под листо на плаващо растение или между растенията на повърхността на водата. Самка хвърля до 300 зърна. Полова зрялост след 6-8 месеца. Отглеждане и развъждане във вода 22-23°С, dH 22°.

Етикети:

0 коментара:

Публикуване на коментар

Абонамент за Коментари за публикацията [Atom]

<< Начална страница