понеделник, 9 юни 2008 г.

Коридорас

Corydoras
Коридорас
Семейство сомове калихтови (Callichthyidae).

Разпространени са в Централна Америка, северната и централните части на Южна Америка. Обитават бавнотечащи и стоящи води. Тялоте е слабо изтеглено на дължина, с висока предна част, профила на корема е почти прав, страните са леко сплеснати и покрите с 2 реда костни пластинки. На горната и долна чeлюсти има двойка мустаци. "С" е двоен. Имат мастен плавник. При самеца горния края на D" е заострен, при самката е закръглен. При готовата за размножаване самка профила на корема е изпъкнал. Рибите имат допълнително дишане, затова трябва да се осигури достъп до повърхността на водата за поемане на въздух. Обичат укритията, с удоволствие лежат на камъните и корените. Ровят се в грунда в търсене на храна. Група риби може да се отглеждат в общ аквариум, с растения, камъни и корени. Храна: жива, заместители. Хранят се от грунда. За размножаване се слагат група риби на възраст 1,5 години (4-6 самци и 2-3 самки или 2-3 самеца и 1 самка), които преди това се държат отделно. Размножаване както в общ, така и в развъден аквариум с дължина от 70 см, оборудван като общия. Честото добавяне на свежа вода стимулира хвърлянето. Самките започват неспокойно да плуват, преследвайки самките. След това един от самците застава странично пред главата на самката и изхвърля сперма, а самката през това време изхвърля няколко хайверни зърна и плува през облака от сперма. При някои видове риби самката след това чисти лист от растение, стъклото на аквариума, или какъвто и да е твърд предмет и прилепва към него хайвера. Този процес се повтаря няколко пъти и може да продължи от няколко часа до 3 денонощия в зависимост от вида на рибата. През това време се препоръчва рибите да се хранят с енхитреус или тубифекс, за да не са гладни, тъй като самката често изяжда хайвера. След хвърлянето рибите са отделят или субстрата с хайвера се пренася в инкубатор (ако хайвера е положен на стъклото на аквариума, той внимателно се сваля с бръснарско ножче.). Инкубационния период зависи от температурата и вида на рибите и е 3-12 денонощия, малките плуват след 1-4 денонощия. Стартова храна: зооплaнктон.
Corydoras aeneus (Gill, 1858).Златист Коридорас
Размпространени са в притоците на р.Амазонка. Дължина до 7 см. D 1/7, А 1/6-7. Тялото е жълто-кафяво с широка зелена надлъжна ивица отстрани. Плавниците са жълтеникави, прозрачни. Самеца е по-строен и по-малък от самката. Вода: 18-24°С, dH 5-25°, рН 6,5-7,5. В размножителния аквариум водата трябва да е с температура 18-22°С, по-ниска с 2-3°С от тази при отглеждането, dH 5-12°. Самката хвърля хайвера (до 300 зърна) на листата и твърдите предмети. Инкубационен период 3-6 денонощия, малките плуват на следващия ден. Полова зрялост след 8-12 месеца.
Corydoras barbatus (Quoy, Gaimard, 1840).Коридорас Барбатус
Разпространени са във водоемите на Бразилия между г. Рио-де-Жанейро и г.Сан-Пауло. Дължина до 12 см, в аквариум обикновено до 7 см. D 1/7-8, А 1/6-7. Тялото е блестящо, жълто-кафяво, към корема златисто-жълто. Главата и страните са покрити с точки с черен до кафяво-жълт цвят. Горната част на опашното стебло е златисто-жълта. "D", "А" и "С" са с кафяви петънца. При самеца края на главата е покрита с къса четина, пъвия лъч на "Р" е много дълъг, отпред е бял, отзад е черен. В размножителния период при самката потъмнява оцветяването на главата, а на задната половина на тялото се появява мрежест рисунък като шахматна дъска. Рибите привечер започват оживено да плуват на стада из аквариума. Вода: 24-28°С, dH 5-25°, рН 6,5-7,5. Хвърлянето на хайвера става на грунда. Самката прилепва хайвера към стъклото на аквариума в неговата горна третина (до 60 зърна на гроздове по 3-4 бр.). Инкубационен период 4 денонощия при 24°С, малките плуват след 3 денонощия.
Corydoras cochui Myera, Weitzman, 1954.Коридорас Кочи
Разпростраанени са във водоемите от средното течение на р. Амазонка. Дължина до 3 см. D 1/7, А 1/6-7. Тялото е жълто-кафяво, отстрани е със сребрист блясък, корема е бял. През тялото минава непрекъсната черна ивица, завършваща с петно на опашното стебло. "С" е със ситни тъмни точки като напречни линии. Самката е по-едра и по-пълна от самеца. Вода: 22-26°С, dH 5-25°, рН 6,5-7,5. Размножаването се стимулира със свежа вода и понижаване на температуратаа с 3-4°С. Самката хвърля хайвера (до 50 зърна) на твърди предмети и дребнолистните растения. Инкубационен период 4 денононщия.
Corydoras hastatus Eigenmann, Eigenmann, 1888.Коридорас Джудже
Разпространени са в средното течение на р. Амазонка и горното течение на р. Парагвай. Дължина до 3 см. D 1/7, А 2/5-6. Тялото е нежно-зелено до златисто-жълто, през него минава черна ивица, която в основата на "С" преминава в ромбовидно петно, над и под ивицата има жълтеникави кантове. Горния край на мастния плавник е черен, останалите плавници са безцветни. Самката е по-пълна от самеца. Рибите обичат чиста вода и се придържат на стада към средните слоеве на водата. Вода: 22-26°С, dH 5-20°, рН 6,5-7,5. Размножителен аквариум със свежа вода 24-26°С, dH 5-10°, рН 6,5-7,2, с явански мъх и аерация. Самката хвърля хайвера си между растенията или го прилепва към стъклата на авариума (до 80 зърна). Инкубационен период 4-8 денонощия, малките проплуват след 1-3 денонощия. Полова зрялост след 7-10 месеца.
Corydoras metae Eigenmann, 1914.Коридорас Мета
Разпространени са в р. Мета (Колумбия). Дължина до 5 см. D 1/8, А 1/6. Тялото е с нежно жълто-кафяв цвят. Започвайки от "D" по гърба минава тесна черно-синя ивица, която завършвайки обхваща опашното стебло при основата на "С". Друга черно-синя ивица минава на главата през очите. Плавниците са нежно-кафяви, прозрачни, "D" може да бъде напълно черно-син. При самките ивиците са по-тъмни. Вода: 24-27°С, dH 5-15° рН 6,5-7,5. Размножаването се стимулира със смяна на 1/4 от водата със свежа, понижаване на температурата до 21-22°С и рН 7 и по-ниско. Самката хвърля хайвера (до 100 зърна) на едрите листа, а ако няма такива на твърдите предмети, а също и в явански мъх. Инкубационен период 2-7 денонощия, малките плуват след 2-3 денонощия.
Corydoras paleatus (Jenyns, 1842).Коридорас Палеатус
Разпространени са в юго-източната част на Бразилия. Дължина до 7 см. D 1/7-8, А 1/6. Тялото е от маслено-кафяво до маслено-зелено, отстрани и по гърба има различни по големина черни петна. Плавниките са сиви с черни петънца и штрихи. Самеца е по-малък и по-строен от самката. Има червеноока албиносна форма с розово оцветяване на тялото. Вода: 18-24°С, dH 5-25°, рН 6-8. В размножителния аквариум е желателна вода dH 5-15°, рН 6-7,4. Самката хвърля хайвера (до 200 зърна) на листата и твърдите предмети. Инкубационен период 5-14 денонощия, малките плуват след 1-2 денонощия. Полова зрялост след 6-8 месеца.
Corydoras panda Nijssen, Isbrucker, 1971.Коридорас Панда
Разпространени са в Перу. Дължина до 5,5 см. D 1/7, А 2/5. Тялото е наситено кафяво-оранжево, на главата през очите минава черна широка напречна ивица, на опашното стебло има голямо черно петно. "D" е с черен цвят с прозрачен горен край. Останалите плавници са жълтеникави. Самката е по-висока, по-пълна и едра от самеца. Вода: 22-26°С, dH 5-20°, рН 6,5-7,5. При повишаване на атмосферното налягане нe се размножават. Самката полага хайвера (до 70 зърна) на стеклото на аквариума близо до повърхността на водата, на долната страна на листата, на грунда или хвърля плувайки през дребнолистните растения, но, обезателно, на най-осветените места. Полова зрялост след 8-10 месеца.
Corydoras pygmaeus Knaack, 1966.Коридорас Пигмей
Разпространени са в устието на р.Мадейра (приток на р.Амазонка). Дължина до 3 см. D 1/7, А 1/6. Тялото е зеленикаво със сребрист блясък. От муцуната до основата на "С" минава тясна черна ивица, завършваща с овално петно на бял фон. На корема минава тънка черна ивица. Плавниците са прозрачни. Самеца е по-малък. Рибите се отглеждат на групи от не по-малко от 10 екземпляра във вода 20-26°С, dH 5-15°, рН 6,5-7,5. Размножаване във вода 24-28°С, рН 6,5-7. Самката хвърля хайвера (20-40 зърна ) на растения или твърди предмети близко до повърхността на водата. Инкубационен период 3-5 денонощия, малките плуват след 1-2 денонощия.
Corydoras trilineatus Cope, 1871.Леопардов Коридорас
Разпространени са в Перу. В литературата често го описват под името Сorydoras gullii, но това е друг вид. Дължина до 5 см. D 1/7, А 1/7. Тялото е сребристо-сиво. На главата и гърба има множество дребни черни петънца и зигзагообразни линии. От хрилното капаче до основата на "С" минава непрекъсната неравна черна ивица, отгоре и отдолу към нея се свързват къси напречни линии. В областта на корема има черни точки. В горната част на "D" има едро черно петно. На "С" има 5-6 напречни линии, образувани от ситни точки. Рибите са страхливи, трябва да се отглеждат на груби с не по-малко от 6 екземпляра във вода 23-27°С, dH 5-15°, рН 6,5-7,5. Самката хвърля хайвера (до 60 зърна) на листата и твърдите предмети. Инкубационен период 4-6 денонощия, малките плуват след 3 денонощия. Полова зрялост след 12 месеца.
Сorydoras nattereri Steindachner, 1877.Коридорас Натерери
Разпространени са в реките Парамба и Рио-Доси (източната част на Бразилия). Дължина до 6,5 см. D 1/7, А 1/5-7. Гърба е светло маслено-кафяв, страните са нежно сребристо-зелени, корема е бял. Отстрани има надлъжна тъмна ивица с зеленикав оттенък, под предната част на "D" има черно-кафяво петно. Плавниците са прозрачни, жълтеникави. Самеца е по-малък, в размножителния период е оцветен значително по-ярко от самката. Вода: 22-24°С, dH 5-20°, рН 6,5-7,5. Размножаване в струя чиста вода 23-25°С, dH 5-10°, рН 6,5-7. Самката хвърля хайвера (до 30 зърна) на растения и твърди предмети. Рибите не си ядат хайвера. Инкубационен период 2-4 денонощия, малките веднага започват да се хранят. Полова зрялост след 6-8 месеца.

Етикети:

0 коментара:

Публикуване на коментар

Абонамент за Коментари за публикацията [Atom]

<< Начална страница